ISO 9001 Amacı Nedir ?

Güncel ISO 9001 gelişmelerine buradan ulaşabilirsiniz...

ISO 9001 Amacı Nedir ?

ISO 9001 Belgesinin en önemli amacı “müşteriyi memnun etmek ve bu memnuniyetin getirisi olarak para kazanarak bu paranın kazanılmasının sürekliliğini sağlamaktır”.

Tüketiciler kalite kavramını, üretilen ürünler veya sunulan hizmetleri yanı sıra kuruluşların tüm organizasyonel yapısının durumları içinde aramaktadırlar. Günümüzde bu kavram için verilebilecek en iyi örnek, satın almanın gerçekleştikten sonraki süreci ile alakalı durumlarıdır.

Artık müşteriler satın aldıkları ürün ve/veya hizmetlerin satıştan sonraki durumları ile de ilgilenmekte ve tercihlerini ona göre yapmaktadırlar.

Satış ve Satıştan sonrası müşterilerin tüketim kalite anlayışının bütününü oluşturmaktadır.

Bu bilinçle ISO 9001 gibi sistemler mevcut yönetim sistemi çıktısı ürün/hizmet seviyesinin altına düşmeden, uygulanabilir bir kritere göre kalıcı ve sürekli geliştirilen, tahmini yada yeteneklere bağlı olmayan, risk tabanlı kalite standartları ile ürün ve hizmetlerin gerçekleşme düzeyinin aynı ve sürekli artan iyileştirmeler getireceğinin tüketiciye taahhüt edilmesidir.

iso 9001 amacı nedir içerik

Kuruluşlar müşterilerine taahhütlerinde olası hataları önceden planlayarak risk tabanlı yönetim sistemi yaklaşımlarını ortaya koyacaklarını ve sürdüreceklerini ISO 9001 standardı zorunluluğu olduğunu özümsetmelidirler. Süreçlerin sağlıklı yürütülmesi amacıyla kuruluş çalışanlarına sürekli ve planlı eğitimler eğitimler düzenlemeli ve bu eğitimlerin farkındalığa dönüşmesi, bu dönüşümünde ürüne yansıması sağlanmalıdır. Eğitim her işte olduğu gibi üretim ve hizmette de temel teşkil eder.

Netice olarak Amaç;

Kuruluşun Müşteriye taahhüt ettiği ürün ve/veya hizmetten memnuniyet derecesinin ortaya konulması ve bu memnuniyet deresinin sürekli iyileştirmelerle pozitif yönlü artırılmasının tüm taraflarca da kazanımların sağlanması olacaktır.

#ISO 9001, #Kalite Yönetim Sistemi, #ISO 9001 Nedir ?, #ISO 9001 Belgesi Nasıl Alınır ?, #ISO 9001 Belgesi Nereden Alınır ?, #ISO 9001 Belgesi Fiyatı, #ISO 9001 Belgesi Fiyatlandırma Yapısı, #ISO 9001 Faydaları, #ISO 9001 Eğitimi#ISO 9001 Standardı Gelişimi Nedir ?, #ISO 9001 Çalışan Sayısı Gerekleri, #ISO 9001 Belgesi Başarı Şartları, #ISO 9001 Belgesi Ne Kadar Sürede Alınır ?, #ISO 9001 Belgesi Geçerlilik Süresi, #ISO 9001 Amacı Nedir ?, #ISO 9001 Temel Prensipleri, #ISO 9001 Belgesi’ nin Etkinliği, #ISO 9001 Belgesi’ nin Vadettikleri, #ISO 9001 ile Bağlantılı Standartlar, #ISO 9001 Belgesi İhalelerde İsteniyor mu ?

Yeterince Bilgi Aldınız Mı ?

Başvuru Yapmak İster Misiniz ?

Uygun fiyat ve kaliteli hizmeti sağlamak için sizi bekliyoruz...

ISO 9001 Galerisini İncelediniz mi ?

Hemen İncele

Bloğumuzdaki Güncel Makaleleri İncele

Hemen İncele

Periyodik Kontrol ve Muayene ihtiyacınız mı var ?