ISO 9001 Belgesi PUKÖ Aşamaları

Güncel ISO 9001 gelişmelerine buradan ulaşabilirsiniz...

ISO 9001 Belgesi PUKÖ Aşamaları

Pukö Aşamaları ve Döngüsü/Çevrimi Nedir ?

Cevap: Yönetim sisteminin her aşamasında süreçlerini ve faaliyetlerini sürekli iyileştirmenin kullanımını gösteren, Kalite araştırmacısı William Edwards Deming tarafından geliştirilen, Planla, Uygula, Kontrol Et ve Önlem Al (PUKÖ) başlıklarından oluşan yönetim sistemi çevrimi modelidir. Ayrıca sürekli iyileştirme ile beraber düşünce tarzı ve faaliyetin kontrol altına alınması yöntemidir.

Pukö Aşamaları – Yönetim Sistemi Uygulama Modeli

Çevrim, hayallere ulaşımını sağlamak algısı ile öncelikle hayal kurma aşamasını yani planlama ile başlar. Yönetim Sisteminin tüm amaçlarına ulaşılması hususunda ne, ne zaman, nerede, nasıl ve kim tarafından yapılacağının belirlenmesidir. Doğru bir plan, karmaşık süreçleri basitleştirerek en kısa sürede amaçlara ulaşmayı sağlamaktadır.

Uygula, hayaller için çalışmanın başlangıç aşaması da kabul edilir. Yapılan plana göre faaliyetler gerçekleştirilir. Gerçekleştirilen faaliyetlerden tecrübe ve veri akışı sağlayan kayıtların ortaya çıkması kazanımını sağlar.

Kontrol et, hayallerin uygulanan faaliyetlerin, amaçları yakalama noktasında uygun olup olmadığının ölçütünün tespit edilip ortaya konduğu aşamadır.

Şayet,

1- Amaç elde edilmiş ise bu faaliyetler standart süreç yönetim uygulamaları olarak yönetim sisteminin o süreçle ilgili standart işleyiş yapısı haline getirilir.

2- Amaç elde edilememiş ise ortaya çıkan durum ve farklar sapma olarak belirlenip değerlendirmeye tabi tutulmalıdır.

Önlem Al aşaması amaçların karşılanması yada yakalanması farkları sonucu tespit ve değerlendirmeye tabi sapmaların sebeplerinin tespitinin kayıt altına alınması ve ortadan kaldırılması için yapılacak düzeltici faaliyetlerin belirlenmesidir. Düzeltici faaliyetler ile süreçte(lerde) yapılacak faaliyetlerle amaç karşılanmışsa artık bu faaliyetler yönetim sisteminin süreç yapısında standart olarak yer alaca ve başarılı bir yönetim sistemini doğuracaktır.

Soru 1: PUKÖ yönteminin faydaları nedir?

Cevap 1: Etkin ve verimli çalışmanın nasıl olması gerekliliği, faaliyetler bakış farklı bakış açıları ortaya koyulması gerekliliği, iletişim ve organizasyon görevlerinde ekip çalışmasının desteklenmesini ve uygulanacak süreç yada sürecin standartlaşmasının güvence altına alınma metotlarının kazanımıdır. PUKÖ çevrimi ekip üyelerinin uygulanan süreçte(lerde) karşılaşılan hata ve eksikliklerin çıkan eksikleri gidermesinde de büyük rol oynar.

Soru 2: PUKÖ döngüsünün temel özellikleri nedir?

Cevap2: Yönetim sistemine yönetimin katılımını sağlayarak katılımcı bir yapının oluşması, Organizasyonların süreç ve fonksiyonları arası faaliyetlerinin gelişmesi, ilk seferde doğru karar ve faaliyet uygulanmasını, kalite ve maliyetin optimum seviyede tutulmasıdır.

Yeterince Bilgi Aldınız Mı ?

Başvuru Yapmak İster Misiniz ?

Uygun fiyat ve kaliteli hizmeti sağlamak için sizi bekliyoruz...

ISO 9001 Galerisini İncelediniz mi ?

Hemen İncele

Bloğumuzdaki Güncel Makaleleri İncele

Hemen İncele

Periyodik Kontrol ve Muayene ihtiyacınız mı var ?