ISO Belgesi Nedir ?

Güncel ISO 9001 gelişmelerine buradan ulaşabilirsiniz...

ISO Belgesi Nedir ?

Teknoloji ve güncel gelişmelerle küçülen dünya ticaretinde, pazarlara ulaşılabilirliğin kolaylaştığı, rekabet şartlarının ağırlaştığı ve çok çetin ticaret ortamlarının oluştuğu yapılarda yer almak, müşteri taleplerini karşılamak ve kalıcı bir konumda olmanın iso yönetim sistemi modellemelerine ihtiyacı aşikârdır. Ürün ve hizmet taleplerinin sürdürülebilirliği ve müşteriyi memnun etmek pazarda kalıcı olmanın temel şartıdır.

Yönetim sistemi modellerinin ön planda olanları şüphesiz iso standartları ve belgeleridir. Kalite, Çevre, Bilgi Güvenliği, Gıda, Müşteri şikâyet, iş güvenliği, disiplin vb. kurumsallık ihtiyaçları tüketiciyi cezbeden güven unsurlarıdır. ISO belgeleri ayrıca iş dünyasının taleplerini karşılamak için eşsiz destekler sunar.

Uluslararası Standart Organizasyonu (ISO) tarafından oluşturulan standartların (ISO 9001, ISO 14001, ISO 22000, ISO 27001, ISO 45001, ISO 10002, ISO 31000, ISO 20000-1, ISO 3834-2, ISO 17100, ISO 15838, ISO 28001 gibi) kategorize edilmiş kriterlere göre ayrı ayrı denetlenerek elde edilen belgeye “ISO Belgesi” denir.

Belge, pazardaki ihtiyaçları karşılama, kuruluşta ilgili yönetim sistemini sağlama, standartları oluşturma, süreçlerin sürekli iyileştirilmesi ve iyi bir iletişimin sağlanması kazanımları ile fayda sağlar.

ISO Belgelerinin geçerlilik süresi, kendi standartlarında belirlenmiş kriterler gereği 3 yıllık periyot halindedir. 2. ve 3. yıllar için yapılacak 2 adet yıllık gözetim (ara denetim) güncellemesi yapılması halind,3 yıllık geçerlilik sürdürülür. İlgili standardın kuruluşta kurulup, uygulanması; yapı, süreç, risk, bilgi, çalışan sayısı, fonksiyonel durum ve yönetiminin benimsemesine bağlı olarak uzun veya kısa süre almasına bağlı olarak ISO Belgesi alınması, 5 - 30 gün civarındadır.

ISO Belgesi denetimleri 2 aşamadan oluşur. Bunlar;

1-Dokümante Bilgi incelemesi,

2-Saha incelemesi şeklindedir.

Büyüklüğü fark etmeksizin belgeyi, tarım, maden, kimya, hizmet, makine, metal, sağlık, sosyal, gıda, ilaç, uzay, kâğıt, kamu, eğitim, öğretim, mühendislik, satış, bilişim, lojistik, taşıma, yazılım, geri dönüşüm, enerji, esnaflık, dernek, federasyon, birlik vb. sektörlerden hangisinde olursa olsun ilgili iso standardı kriterlerini sağlayan kuruluşlar alabilir.

ISQ Belgelendirme’ ye başvuruda bulunarak istediğiniz standartta “iso belgesi” alabilirsiniz.

#ISO Nedir ?, #ISO Belgesi Nedir ?, #ISO'nun Tarihçesi, #ISO 9001 Belgesi Standardının Sahibi ISO'nun Hikayesi, #ISO İletişim Bilgileri ve Adresleri, #ISO'nun Finansmanı, #ISO Ortakları ve İş Birlikleri, #ISO Üyeleri, #ISO'nun ISQ ile İlişkisi

Yeterince Bilgi Aldınız Mı ?

Başvuru Yapmak İster Misiniz ?

Uygun fiyat ve kaliteli hizmeti sağlamak için sizi bekliyoruz...

ISO 9001 Galerisini İncelediniz mi ?

Hemen İncele

Bloğumuzdaki Güncel Makaleleri İncele

Hemen İncele

Periyodik Kontrol ve Muayene ihtiyacınız mı var ?