ISO Nedir ?

Güncel ISO 9001 gelişmelerine buradan ulaşabilirsiniz...

ISO Nedir ?

ISO, Uluslararası Standartlar Kuruluşunun ingilizce baş harflerinin kısaltmasından ve oluşan standartların tanımlanmasında kullanılan “kısa kod formasyonu adı ve organizasyonun kısa adıdır”.

1947 yılında 25 ülke delegesi ile kurulmuştur.

International Organization for Standardization (IOS), Fransızca OIN şeklinde isimlendirilmiştir. Bu tanımlamalar ile kısa adının ISO olarak kullanılmasına karar verilmiştir. ISO, eşit anlamına gelen Yunan izosundan türetilmiştir. Ülke ne olursa olsun, dil ne olursa olsun, ISO’ yuz eşitiz sloganıdır.

ISO, IEC, IAF, ILAC ve DTÖ/WTC gibi otorite organizasyonları ile ticareti kolaylaştırmak ve standartlaşmayı global hale getirmek amacı ile anlaşarak ortaklık yaparak birlikte hareket eden bir organizasyondur.

22572 den fazla standart oluşturup yayınlayan, 164 ülkeden üyeleri ve 786 teknik komite ve alt komiteleri olan global bir kuruluştur.

Bu yapısını;

ISO Konseyi, 20 üyeden, ISO Yetkilileri ve Politika Geliştirme Komitelerinin Başkanları CASCO, COPOLCO ve DEVCO' dan oluşan, organizasyonun temel yönetişim ve Genel kurula rapor verme organıdır ve Genel Kurul'a yılda en az 3 kere toplanarak rapor veren sorumluluk sahibi organıdır.

Başkanlık Komitesi Konseyi tarafından karar konularında Konsey'e tavsiyelerde bulunur.

Konsey Daimi Komiteleri, finans ( CSC / FIN ), strateji ve politika ( CSC / SP ), yönetim pozisyonları için aday gösterme ( CSC / NOM ) ve Organizasyonun yönetişim uygulamalarının gözetimi ( CSC / OVE ) ile ilgili konuları ele alır.

Danışma Grupları, ISO'nun ticari politikası (CPAG) ve Bilgi Teknolojisi (ITSAG) ile ilgili konularda önerilerde bulunur.

CASCO: Uygunluk değerlendirmesi konusunda rehberlik sağlar

COPOLCO: Tüketici konularında rehberlik eder

DEVCO: Gelişmekte olan ülkelerle ilgili konularda rehberlik eder

Konseye üyelik, tüm üye kuruluşlara açıktır.

Teknik Yönetim Kurulu (TYK/TMB):

Teknik çalışmanın yönetimi Konseye rapor veren yapısıdır. Bu organ aynı zamanda standart kalkınmaya öncülük eden teknik komitelerden ve teknik konularda oluşturulan stratejik danışma kurullarından da sorumludur.

#ISO Nedir ?, #ISO Belgesi Nedir ?, #ISO'nun Tarihçesi, #ISO 9001 Belgesi Standardının Sahibi ISO'nun Hikayesi, #ISO İletişim Bilgileri ve Adresleri, #ISO'nun Finansmanı, #ISO Ortakları ve İş Birlikleri, #ISO Üyeleri, #ISO'nun ISQ ile İlişkisi

Yeterince Bilgi Aldınız Mı ?

Başvuru Yapmak İster Misiniz ?

Uygun fiyat ve kaliteli hizmeti sağlamak için sizi bekliyoruz...

ISO 9001 Galerisini İncelediniz mi ?

Hemen İncele

Bloğumuzdaki Güncel Makaleleri İncele

Hemen İncele

Periyodik Kontrol ve Muayene ihtiyacınız mı var ?